Одбележана 20 годишнината од македонската црковна општина во Виена

Share Button

Македонските иселеници во Виена ја одбележаа јубилејната 20 годишнина од основањето на Мaкедонста православна црковна општина МПЦO „Св. Наум Охридски“ и „Македонската културна Заедница“ во Виена. Одбележувањето започна со света архиерејска литургија со која чиноначалствуваше Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Г. Пимен заедно со Архимандрит Арсениј , Отец Зоран и Отец Валентин.

По повод 20 годишниот јубилеј, Митрополит Европски Г. Пимен ги ракоположи во чин Чтец Александар Митановски и Душко Ѓеровски.


– Им се заблагодаруваме на сите оние што со допринеле за да го имаме ова македонско катче овде во Виена. Овај јубилеј очекувам да биде потстрек за младите активно да се вклучат во фукнционирањето на Македонската црковна општина во Виена како и во Македонската културна заедница – рече во својот поздравен говор претседателот Димче Лазовски.

Исто така присутните ги поздравија и Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Г. Пимен, амбасадорот на Република Македонија во Република Австрија, д-р Ѓорѓи Филипов, Црногорскиот Владика Симон, австриските претставници Dr. Kotschy и Ing. Ferdinand Lesmeister.

Прославата беше заокружена со величенствени концертот на националниот македонски ансамбл Танец и КУД Македонка од Виена. На концертот присуствуваа амбасадори, почесни конзули, црковни великодостојници како и пратеници од австрискиот Парламент.

Богослужби Мај/Јуни/Јули

Share Button

Богослужби во МАЈ

† Петок, 17.05.2013г. ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА (почеток од 19:00 ч.)

† Недела, 19.05.2013 3-та Недела на мироносиците (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Петок, 24.05.2013г. Св. Кирил и Методиј (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Петок, 24.05.2013г. ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА (почеток од 19:00 ч.)

† Недела, 26.05.2013г. 4-та Недела на Раслабениот (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

Богослужби во ЈУНИ

† Сабота, 01.06.2013г. Св. Литургија на која ќе чиноначалствува Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Г. Пимен заедно со другите свештени лица. (20 г. Јубилеј) (Литургија со почеток од 09:00 ч.)

† Недела, 02.06.2013г. 5-та Недела на Самарјанката (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Понеделник, 03.06.2013г. Св. Цар Константин и Царица Елена (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Петок, 07.06.2013г. ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА ( почеток од 19:00 ч.)

† Недела, 09.06.2013г. 6-та Недела на Слепиот (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Четвток, 13.06.2013г. Вознесение Христово – СПАСОВДЕН (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Петок, 14.06.2013г. ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА ( почеток од 19:00 ч.)

† Недела, 16.06.2013г. Недела на Св. Отци (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Петок, 21.06.2013г. ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА СО ПАРАСТОС ( почеток од 19:00 ч.)

† Сабота, 22.06.2013г. Св. заупокоена Литургија по повод Задушница со Парастос (почеток од 10:00 ч.)

† Недела, 23.06.2013г. Слегување на Светиот Дух – Духовден (Св. Тројца) (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Петок, 28.06.2013г. ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА ( почеток од 19:00 ч.)

† Недела, 30.06.2013г. Петрови Поклади (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

Богослужби во ЈУЛИ

† Вторник, 02.07.2013г. ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА ( почеток од 19:00 ч.)

† Среда, 03.07.2013г. СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Петок, 05.07.2013г. ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА ( почеток од 19:00 ч.)

† Недела, 07.07.2013г. Раѓање на Св. Јован Крстител -ИВАНДЕН (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Петок, 12.07.2013г. Св. Ап. Петар и Павле (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Сабота, 13.07.2013г. Собор на 12 Апостоли – ПАВЛОВДЕН (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

† Недела, 14.07.2013г. Св. бесребреници Козма и Дамјан (Литургија со почеток од 10:00 ч.)

Повеќе информации:

Отец Валентин тел. +43 680 2260404

Да се потсетиме на 2009 година

Share Button

ОСВЕТУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ВО ВИЕНА

„СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“

Митрополитот Европски г-дин Пимен ја освети црквата “Св.Наум Охридски” во Виена, на тој чин присуствуваа преку 300 Македонци кои живеат и работат во Виена – Австрија.
Свечената литургија и чинот на осветувањето започнаа во 09:30 часот и целата литургија траеше до 11:00 часот, а после тоа имаше голем народен собир во просториите и во дворот на црковното земјиште. Инаку, се работи за два објекта (црква) и додатна сала за свечености и зелени површини (двор ца. 1400 м²).

Присуствуваше и македонската амбасадорка во Виена г-ѓа Весна Борозан, исто така дипломати од македонската амбасада и мисијата на ОБСЕ во Виена.

Свечен говор одржа претседателот на МПЦО “Св.Наум Охридски” Димче Лазовски, а исто така се обратија и Митрополитот Европски г-дин Пимен и амбасадорката г-ѓа Борозан и им го честитаа овој свечен чин.
Се напомена дека после толку години макотрпна работа се дојде до едно македонско парче земја во Виена и сега од ден денешен официјално веќе на тоа тло почнува да работи Македонската православна црква „Св.Наум Охридски“.

Црквата и земјиштето се финансирани со доброволни прилози на членовите на таа црковна општина и на останатите Македонци кои живеат во Виена – Австрија.
Собирот беше збогатен со разни македонски специјалитети и македонска музика и траеше до 17:00 часот.

Програма за 20 годишнината

Share Button

САБОТА, 01.06.2013

siemensstrasse 26, 1210 Wien

09:00ч Св. Литургија на која ќе чиноначалствува Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Г. Пимен заедно со другите свештени лица

11:30чСвечен собир салата, поздравување на гостите и заеднички ручек

Концерт на Танец Längenfeldgasse 13-15, 1120 Wien

19:30ч Влез во салата

20:00ч Почеток на културните представи:
Настап на КУД „МАКЕДОНКА” — Виена

21:30ч Пауза: македонски специјалитети припремени од нашите домаќинства во Виена

22:00ч Концерт на „ТАНЕЦ”

23:30ч Продолжување со македонска народна музика (игранка)

02:00ч Завршеток на вецерта

…::: † В Е Л И Г Д Е Н † :::…

Share Button

† В Е Л И Г Д Е Н 2013 година


Почитувани Верници, возљубени во господа!

Во пресрет ни доаѓа најголемиот христијански празник Велигден – Воскресението Христово!
По тој повод ни доаѓа свештено лице од Р. Македонија од Понеделник 22.04.2013, кој ќе биде со нас до 15.07.2013 година.
Во тој период црквата на Siemensstrasse 26, 1210 Wien, ќe биде отворена за секој празник и ќe се одржуваат редовни Св. Литургии секоја Недела со почеток од 10:00 часот.

Секој кој што има потреба и е заинтересиран за црковни услуги како на пример: светена вода, осветување на стан/куќа или деловни простории, крштевка итн., навреме да се обрати дирекно до свештеното лице (+43 680 2260404) или до Црковниот Управен Одбор за навремена организација.

Ве покануваме сите вас да ја збогатите Велигденската прослава со вашето ценето присуство! Да ја ислушаме достојно Светата Воскресна Литургија и во еден глас да го повикаме радосното „Христос Воскресе!“.

Распоред на Богослужби и празнувања:


† Сабота, 27.04.2013, Лазарева Сабота: 19:00ч вечерна Богослужба

† Недела, 28.04.2013, Цветници: 10:00ч Света Литургија со Св. Причест

† Четврток, 02.05.2013, Велики Четврток: 10:00ч осветување на масло за здравје, кое се прави само еднаш во годината – Општ Маслосвет 19:00ч Света Богослужба, читање на 12 страдални евангелија – изнесување на Св. Распјатие

† Петок, 03.05.2013, Велики Петок: 10:00ч Утринска Богослужба и изнесување на Св. Плаштаница. Преку целиот ден црквата ќе биде отворена за да можеме да се поклониме.
19:00ч Света Богослужба, оплакување и кружење околу црква со Св. Плаштаница

† Сабота, 04.05.2013, Велика Сабота: 23:00ч полноќна Велигденска Богослужба со Св. Причест, обиколка околу црквата и света Литургија за Велигден – Христово Воскресение

† Недела, 05.05.2013, ВЕЛИГДЕН: 10:00ч Света Богослужба, Второ Воскресение со Св. Причест
После Богослужбата се продолжува со музичка програма и заеднички пикник со скара.

† Понеделник, 06.05.2013, Св. ВМЧ Ѓорѓиј – Ѓурѓовден:
10:00ч Св. Литургија
19:00ч Св. Богослужба

† Петок, 10.05.2013, Св. Богослужба – молитва кон пресвета Богородица, Источен Петок – Балаклија


20-годишнина на МПЦО „Св. Наум Охридски“ – Виена


Петок, 31.05.2013: 19:00ч пречек на почесните гости и ТАНЕЦ,
Сабота, 01.06.2013:
† 09:00ч: Св. Литургија на која ќе чиноначалствува Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Г. Пимен и други свештени лица
11:30ч: свечен собир во салата, каде ќе бидат поздравени гостите
20:00ч: почеток на концертот на ТАНЕЦ во Festsaal, Längenfeldgasse 13-15, 1120 Wien

Einladung TANEC aus Skopje

Share Button

Einladung: “TANEC” aus Skopje und KUD “MAKEDONKA” aus Wien LIVE auf der Bühne am 1.Juni.2013.