Св. Наум Охридски-Чудотворец

Share Button

На денешен ден се празнува споменот на Св. Наум Охридски. Св Наум заедно со Св. Климент Охридски се ученици на славните светители Кирил и Методи. По завршувањето на Моравската мисија Св. Наум заедно со Св. Климент својата благородна мисија на … Continued

“МПЦО Св. Наум Охридски“ денес на МТВ

Share Button

Репортажата која Македонската телевизија ја снимаше во Виена како и концертот на Танец по повод 20 годишниот јубилеј на “МПЦО Свети Наум Охридски – Виена“ ќе се емитува денес од 17.40 минути на МРТ 1 и МРТ сат. Репрзизата со … Continued

Одбележана 20 годишнината од македонската црковна општина во Виена

Share Button

Македонските иселеници во Виена ја одбележаа јубилејната 20 годишнина од основањето на Мaкедонста православна црковна општина МПЦO „Св. Наум Охридски“ и „Македонската културна Заедница“ во Виена. Одбележувањето започна со света архиерејска литургија со која чиноначалствуваше Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Г. … Continued

Програма за 20 годишнината

Share Button

САБОТА, 01.06.2013 siemensstrasse 26, 1210 Wien 09:00ч Св. Литургија на која ќе чиноначалствува Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Г. Пимен заедно со другите свештени лица 11:30чСвечен собир салата, поздравување на гостите и заеднички ручек Концерт на Танец Längenfeldgasse 13-15, 1120 Wien … Continued

…::: † В Е Л И Г Д Е Н † :::…

Share Button

† В Е Л И Г Д Е Н 2013 година Почитувани Верници, возљубени во господа! Во пресрет ни доаѓа најголемиот христијански празник Велигден – Воскресението Христово! По тој повод ни доаѓа свештено лице од Р. Македонија од Понеделник 22.04.2013, … Continued

ВЛЕЗНИЦИ ЗА ТАНЕЦ

Share Button

КУПИТЕ И РЕЗРВИРАЈТЕ ВЛЕЗНИЦИ ЗА КОНЦЕРТОТ НА ТАНЕЦ Влезниците за концертот можете да ги купите преку www.oeticket.com и на касите во: * ERSTE BANK * VOLKSBANK * LIBRO * MEDIAMARKT * NIEDERMEYER * RAIFFEISEN * SATURN и во сите трафики … Continued