СВЕТА АРХИЕРЕЙСКА ЛИТУРГИЙА

Share Button

Драги Верници сакаме да ве информираме дека нашиот Митрополит Европски Господин Пимен ќе биде во нашата црковна општина на 14-ти и 15-ти септември. Во Недела, 15-ти септември со почеток од 10 часот, ќе биде ОТСЛУЖЕНА СВЕТА АРХИЕРЕЙСКА ЛИТУРГИЙА на која … Continued

“Меридијани“ на Паскали ќе биде изложена во Виена

Share Button

Уметничката Ирена Паскали родена во Охрид 1969 година, пред виенската публика ќе се престави со изложбата “Меридијани“.Проектот “Меридијани“ ги покажува урбаните убавини и луѓето кои живеат во нив.Меридијаните кои се вертикални линии ги спојуваат северниот и јужниот пол. – Во … Continued

Македонските интернационалци го напуштија Матерзбург

Share Button

Македонските фудбалски интернационалци Илчо Наумовски и Гоце Седлоски го напуштија Матерзбург. Фудбалскиот колектив по долги години минати во најсилната фудбалска лига во Австрија во инфаркт завршница го загуби прволигашкиот статус. Наумоски дојде во Матерзбург во 2005 година, а за зелените … Continued

Einladung TANEC aus Skopje

Share Button

Einladung: “TANEC” aus Skopje und KUD “MAKEDONKA” aus Wien LIVE auf der Bühne am 1.Juni.2013.

♥♥♥ *** МАСКЕНБАЛ 2013 *** ♥♥♥

Share Button

На 23.02.2012 со почеток во 16 часот во просториите на мпцо Св. Наум Охридски на Siemensstrasse 26, 1210 Wien се организира МАСКЕНБАЛ за големи и мали. (татковци , мајки, чичковци, тетки, вујковци, вујни, дедовци и баби ајде сите да се … Continued

ДАНИЕЛА ТЕМЕЛКОВСКА ВО ВИЕНА

Share Button

Концерт на Даниела Темелковска во Виена!