♥ ✿ ☯ ❀ МАСКЕНБАЛ 2014 ✿ ☯ ❀ ♥

Share Button

☻ ☺ ПО 3 ПАТ МАСКЕНБАЛ! ツ ッ

2

㋡ ⓂⒶⓈⓀⒺⓃⒷⒶⓁ ➁ⓞ➀➃ ㋡

10910_294263620701524_385986619_n

На 01.03.2014 со почеток во 15 часот

во просториите на мпцо Св.Наум Охридски Виена – Siemensstrasse 26, се организира МАСКЕНБАЛ за големи и мали.
(татковци, мајки, чичковци, тетки, вујковци, вујни, дедовци и баби ајде сите да се маскираме заедно со нашите МИЛИ дечиња.)

images

Програма:♪♫♪ Музика за сите возрасти на кој сите заедно ќе играме, многу заеднички игри за дечињата, натпреварување за награди, и на крај сите заедно ќе ја избереме најубавата МАСКА на маскенбалот.

421803_297556943705525_1796075842_n

За дечињата ќе има крофни и многу други слатки работи како и богата домашна трпеза за возрасните.

ВЛЕЗОТ Е БЕСПЛАТЕН!Хуманоста е она што човекот го прави човек!

Share Button

Хуманитарна акција во Виена наменета за домовите на деца без родители во Македонија!


podari-toplina

Македонската православна црковна општина „Свети Наум Охридски“ Виена, во соработка со ТОНИ ТРАВЕЛ, организираат хуманитарна акција за собирање на облека, обувки и играчки или покуќнина, кои ќе бидат подарени во домови на деца без родители и социјално загрозени семејства.

кебеigracki-za-deca-300x225

За оваа хуманитарна акција во просторите на црковната општина ќе има обезбедено соодветно место за собирање на стварите.

Воедно ве замолуваме секој еден од вас кој сака да биде хуман еве права прилика да се придружите и вие на оваа хуманитарна акција.

Како и каде да го сторите тоа!?

Алиштата треба да бидат исперени, испеглани и здиплени, обувките да се очистени.


obleka-550x272

– Вашите донаците треба да ги донесете во просториите на црквата, каде ние ќе се погрижиме за нивно понатамошно сортирање.

– Петок од 17:00 до 20:00 часот.
– Сабота од 17:00 до 20:00 часот.
– Недела од 10:30 до 15:00 часот.

Да ги отвориме срцата, да покажеме колку МАКЕДОНСКИОТ НАРОД знае да биде хуман, нашата мала помош, некому МНОГУ ЌЕ ЗНАЧИ!


ракаdonateclothes

За повеќе информации обратете се до црковниот одбор,
Тони(травел) или Марина тел: 0676 879 61 55 00
Свештеник: +43 680 2260404
Хуманитарната акција ќе трае неколку недели, додека не бидат собрани доволно ствари!

(подарувањето на сретствата ќе биде документирано и фотографирано)
Адреса: Siemensstrasse 26, 1210 Wien

Детскиот Културен Центар „КАРПОШ“ од Скопје во нашата црковна општина

Share Button

Сабота, 19.10.2013г. на наше големо задоволство гости ќе ни бидат еднo од најдобрите македонски друштва,
ДЕТСКИОТ КУЛТУРЕН ЦЕНТАР „КАРПОШ“ од Скопје и нашата играорна група КУД МАКЕДОНКА заедно со звуците на гајдата, тапанот ора и песни!


logo konc

ОД 18:00 ЧАС. ПРИСТИГАЊЕ НА ГОСТИТЕ И ПОЧЕТОК НА МУЗИЧКАТА ВЕЧЕР СО НАСТАП НА КУД МАКЕДОНКА ОД ВИЕНА!
ПО НАСТАПОТ НА КУД МАКЕДОНКА ЗАЕДНИЧКА ВЕЧЕРА.
20 ЧАСОТ НАСТАП НА ДКЦ „КАРПОШ“ ОД СКОПЈЕ.

Влез: Симболични 5 € + пијалок! (до 18 год. влезот е слободен)Во нашите простории на: Siemensstrasse 26, 1210 Wien


Групата Милениум во Виена

Share Button

ЗА ПРВ ПАТ ГРУПАТА МИЛЕНИУМ ВО ВИЕНА!МКЗ ”Св. Наум Охридски” Ве кани да повелите на одлична и незаборавна забава и сите заедно да го прославиме
денот на народното востание во Македонија 11 Октомври 1941 година.


ПЕТОК, 11.10.13 год со почеток од 20 часот,

Влез: 10,- со гратис пијалок.

ЗАБАВАТА е загарантирана!


Одбележан денот на Патронот

Share Button

Со утринска литургија одржана во просториите на МПЦО “Св Наум Охридски“ македонците во Виена го одбележаа 3 јули денот на Патронот на црковната општина. Според традицијата се кршеше погачата, а заедничкиот ручек го подготви “МПЦО Св. Наум Охридски“.

За многу години.

Повеќе слики на следниов линк facebook.com!

Концертот на Танец задоволство но и поттик за понатамошна соработка

Share Button

“Тешкото“, Тресеница“ “Беломорски рис“ “Драчевка“ беа само мал дел од репретоарот со кој македонскиот национален амсамбл “Танец“ се престави во Виена. Најголемиот македонски амбасадар настапи за прв пат во австриската престолнина и тоа по повод 20 годинишнината од формирањето на Македонската културна заедница во Виена. Задоволство од настапот беше обострано, како кај македонската експедиција така и кај македонските исленици.

– За мене беше голема чест и радост што настапивме во Виена по повод одбележувањето на овој јубилеј. Танец, македонската гордост, македонскиот амбасадор направи еден прекрасен концерт. За разлика од минатите концерти, на кои свиревме за странска публика, во Виена атакот беше удрен на македонскиот мелос – рече директорот на Ансамблот, Зоран Џорлев.

Договорите за гостувањето на “Танец“ во Виена траеа скоро цела година, а целиот проект беше реализиран на огромно задоволство на македонците во Австрија.

– Гостувањето на Танец беше голем предизвик, со кој ние како црковна општина и културна заедница преку “Танец (орото и песната) успеавме не само на македонската публика, туку и на австрсиската да ја преставиме македонската култура и традиција. – истакна Роберт Петрески од МКЗ Виена.

Џорлев од Виена заминува со одлични впечатоци, приемот во македонската културна заедница традиционалната македонска гостопримливост но и воодушевен што друштвото “Македонка“ продолжува да ја негува македонската традиција.

– Сите овие луѓе живеат за да се сретнат и да земат дел од родната гртука. Ние ја носиме Македонија , но и да не забораваме дека во ова време со иценираниот проблем кој всушност и не е наш проблем, ние секаде каде и да настапуваме, настапуваме под името национален ансамбл од Македонија. Она што посебно ме воодушеви се КУД Македонка, кои одлично се преставијa, а она што “Танец“ го направи во салата сигурно дека ке биде поттик за сите понатаму да ја продолжат македонската традиција. Jас сум човек кој сум поминал и сито и решето, мојата кариера ја жртвувам да направм нешто за овој ансамбл кој го подржува државата, кој го подржуваат македонците ширум светот.– потенцираше Џорлев.


Од Македонската културна заедница велат дека организацијата на концертот на “Танец“ ќе биде дополнителен мотив да продолжат во истата насока организирајќи концерти и средби со останати македонски ансамбли ширум Европа.

– Тоа го организираме неколку години наназад, покрај нашата играорна група “Куд Македонка“ покануваме и организираме прослави со други играорни групи од Македонија, Австрија и соседните држави. Се надеваме дека така ќе продолжиме и во иднина – рече Петрески.

Танец ќе “танцува“ и низ Македонија.
Летово ќе имаме низа концерти низ Македонија, сакаме да не види и нашата македонска публика, прво треба нашиот народ во родната земја добро да не запознаа за да потоа се преставиме пред светската јавност. Танец летово го очекуваат серија настапи Скопско лето, културните лета низ Македонија, Отварање на Балкански фестивал во Охрид на 6 јули, потоа настап на 2 август во Крушево.

М.П.