ЕДНА ГОДИНА ОД ФОРМИРАЊЕТО НА ЗДРУЖЕНИЕТО НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ВО ЦРКОВНАТА ОПШТИНА „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ВИЕНА

Share Button

На 1 јануари 2014 година во просториите на црковната општина „Св. Наум Охридски“ Виена се одржа оснивачко собрание на македонските пензионери од градот Виена, на кое се донесе одлука за формирање на Здружение на пензионери во склоп на црковната општина каде и да биде нејзиното седиште.

10513319_859088060788544_5410476784093737898_n

На собранието за претседател на здружението беше избран г-дин Борче Лозаноски и за негов заменик г-ѓа Вера Нанунческа.

10687163_859088567455160_8893905626749047234_n

За секретар беше избран Миланче Наунчески а за благајник Стеван Дивјакоски.

10698639_859088360788514_7435048847488225151_n

10665693_859088660788484_8872022122668808907_n
Собранието донесе статут за функционирање на здружението, како и програма за работа, исто така беа избрани и назначени Живко димоски како организатор на излетите и патувањата, и Ѓорги Димов органзатор за шах турнирите (натпреварите-игрите).

10676301_859088274121856_8836326848701709850_n

Здружението на пензионерите организира секоја прва сабота во месецот така наречени СЕДЕНКИ на кои се разговара околу новостите, се игра разновидни игри, пејат песни се кажуваат вицови и приказни а сето тоа збогатено со разновидни пијалоци и закуски кој ги подготвуваат домаќинките.

10639660_859088390788511_3787372770085538049_n
10650004_859088457455171_8162648255680184857_n

Во изминатата година исто така здружението на пензионери организираше и еднодневно патување со „Тони травел“ до Братислава-Словачка.

10268403_589101781217705_8156252199569293158_n
10402068_589103411217542_5644695817881181391_n

Чест и задоволсто ни е што го имаме ова здружение, кое веќе и има околу 70-тина членови, воедно сакаме да Ве информираме дека Здружението во Сабота, 07.02.2015 година во црковната сала на Siemensstrasse 26, ќе го прослави и своето едногодишно постоење со една скромна вечера која ќе биде организирана од сите членови на здружението.
Поканети на оваа прослава се сите членови и симпатизери на пензионерското здружение „Св.Наум Охридски“ Виена, но и Ве замолуваме вашето присуство да го најавите лично кај секретарот Миланче(Миле Бреитнер) на тел. 0699 117 70 204 за навреме и соодветно да се приготви салата.

10945150_10153010997626215_1347134224_n

п.с.Здружението на пензионерите е со отворени врати за секого кој има идеи и сака да помогне при реализирање на одредени активности.

За повеќе информации околу пензионерското здружение можете и лично да се обратите до претседателот Лозаноски Борис на тел.: 0664 736 59 565

Роберт П.

„Вардар-Виена“, победник на интернационалниот турнир во мал фудбал

Share Button

Прием за фудбалерите на „Вардар-Виена“ во македонската Амбасада во Австрија

1800283_785795394848398_2921311283315281064_n

– Клубот на македонските иселеници во Виена, „Вардар-Виена“, е победник на интернационалниот турнир во мал фудбал што се одржа деновиве, а на кој учествуваа екипи од Австрија, Словачка, Унгарија и Словенија. Од шест одиграни утакмици, Вардар-Виена оствари четири победи и два меча одигра нерешено со што го освои првото место на турнирот и победничкиот пехар.

10409612_782969421797662_6584650209801594494_n

По повод овој голем спортски успех, во просториите на македонската амбасада во Виена, амбасадорот на Република Македонија во Австрија Василка Попоска Треневска вчера приреди прием за играчите и раководството на тимот и во таа прилика им го честиташе првото место и освоениот пехар. Во победничката екипа најголем број на играчи се од македонско потекло, но ги има и од Гана, Кина и неколкумина од поранешните Ју-републики.

image1

– Клубот е формиран во 2010 година и за изминативе пет години постојано бележиме нагорен напредок. Моментално се натпреваруваме во Градската лига на Виена, прва класа “А”, и во есенскиот дел од првенството сме на петта позиција, но само два бода не делат од второто место, изјави претседателот и тренер на Вардар-Виена, Мирко – Мики Ицевски.

10339718_653657978062141_95030504186819649_n

Во тек се, рече тој, зимските подготовки за пролетниот дел на првенството што започнува на 15 март и наши планови се да се пробиеме на врвот, па дури и да го освоиме првото место во нашата лига. Додаде дека во клубот членуваат четириесетина деца, од тоа најмногу од македонско потекло.
10461657_679424912152114_2318535341083828643_n

За успехот на Вардар-Виена известија повеќе австриски спортски портали, а за првенството во коешто учествува и оваа екипа на македонските иселеници редовно известуваат австриските весници

10294407_773685792726025_4059050189316189870_n

БАДНИК и БОЖИК во ВИЕНА

Share Button

❋ ✤ ❋ ХРИСТОС СЕ РОДИ ❋ ✤ ❋

Со грејана ракија, оро и песна, Македонците во Виена ги прославија Бадник и Божик.

06 јануари кога СВЕТАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА го прославува празникот – БАДНИК, во нашата МПЦО Свети Наум Охридски во Виена се служеше Свечена Боженствена Литургија, чинот кој најповеќе го израдува свештеникот како и одборниците, беше преполнетата црква со верници!

1
2
3

По завршувањето на Богослужбата верниците преминаа во црковната сала каде беше припремена лецитација како и бадникови гранчиња и греана ракија.

За прославата да биде уште повесела се погрижи и македонскиот естрадниот уметник ДУШКО ГЕОРГИЕВСКИ кој со семејството ја посети црковна општина во Виена и заедно со естрадниот уметник ПАВЛЕ КАЈМАКОСКИ со ора и песни ги развеселеа сите присутни.

6
4
5
7

Одбележувањето на Рождеството Христово – Божик започна со Свечена Боженствена Литургија која ја богослужеше парохискиот свештеник Отец Валентин во црквата „Свети Наум Охридски“ во Виена.

12

По литургијата прославата продолжи во салата каде се пееа песни играше оро, и се служеше греана ракија.

11

Исто така помеѓу своите Македонци во Виена на одбележување на Рождеството Христово – Божик во „Св. Наум Охридски“, во Виена присуствуваше и Амбасадорот H.E. Д-р Кире Илиоски со сопругата, кој воедно ги поздрави сите присутни и им го честита Божик со зборовите „Христос се роди”, како и желби за спокој на душата и мир во срцето, за радост со најблиските.

8
DSC_0569
9
10

❋ ✤ ❋ НАВИСТИНА СЕ РОДИ ❋ ✤ ❋

Роберт П.

ЗАЕДНО ЗА ИЗГРАДБА НА ПРАВОСЛАВНИОТ МАКЕДОНСКИОТ ЦРКОВЕН ХРАМ „СВ.ЗАЛТА МЕГЛЕНСКА“ ВО ЗАГРЕБ

Share Button

    Македонците во Загреб ќе добијат Македонска Православна Црква!

Македонската Православна Црковната Општина „Св.Наум Охридски“ од Виена на 11-ти Октомври со почеток во 20:00 часот ќе организира хуманитарен концерт за изградба на црквата „Св. Злата Мегленска“ – Загреб.
humanitarenkoncertboro

На овој концерт свој придонес ќе дадаат и македонските групи Сесија Бенд од Р. Македонија и Балканика Бенд од Р. Словенија.
На овој концерт исто така ќе имаме и делегација од Загреб која ќе ја предводи претседателката на УО на МПЦО „Св. Злата Мегленска“ – Загреб, Г-ѓа Јулијана Кениг.Воедно Ве покануваме што помасовно да се собереме на овој концерт, за и уште еднаш да ја подадеме својата рака и да им помогнеме на нашите Браќа и Сестри во Р. Хрватска.

10337705_294265717402844_155860095362130222_n

“Ајде да оставиме уште еден белег, ајде да подигнеме Божји храм и во нашите срца и во центарот на Загреб.Ајде да ја исшпишеме и оваа убавина во новата историја, ајде да го реализираме и овој преубав проект да гo изградиме и овој Храм во Европаската Епархија, како што тоа го сторија и нашите Браќа во Св.Наум Охридски – Малеме-Шветска, Св.Наум Охридски – Трингент-Швајцарија, Св.Никола – Маинц-Германија.Ајде да сториме нешто што ќе биде истовремено добро и за спасителот наш и за нас самите“

crkva[21]

Покрај загарантираната забава, за љубителите на добрата кујна се погриживме да има покрај ладните појалоци и мешана скара cо врвен скараџија, мајстор Бале.

МПЦО ,,Свети Наум Охридски" Виена ,,Hl. Naum von Ohrid Wien" Siemensstrasse 26, 1210 Wien
МПЦО ,,Свети Наум Охридски” Виена
,,Hl. Naum von Ohrid Wien”
Siemensstrasse 26, 1210 Wien

Почеток на концертот 20 час.

Влез: 10 ЕУР, за деца и младинци од 12 до 18 год. влезот е 5 ЕУР.

.

Срдечно Ве поканува,
во имeто на Црковниот Одбор
зам.сек. Роберт Петрески

Св. Наум Охридски-Чудотворец 2014

Share Button

logo mpco

Почитувани,

По повод Патронот на МПЦО Свети Наум Охридски Виена срдечно Ве покануваме
сите заедно да го обележиме и прославиме одој голем ден.

102

† Среда,02.07.2014 год. ќе се служи – Празнична Вечерна 19.00 часот

По службарата од 20:00 часот заедничка посна вечера за сите верници , која ќе биде припремена од МПЦО Свети Наум Охридски Виена.

13

† Четрвток, 03.07.2014 год. Св. Наум Охридски-Чудотворец
– Света Божествена Литургија со почеток од 09:00 часот

Според традицијата ќе се крши погачата од кумот каде и воедно се пријавува доброволно новиот кандидат за летен кум за наредната 2015 год. и потоа заеднички ручек со сите верници, кој оваа година ќе биде припремен од МПЦО Свети Наум Охридски Виена.

Ручекот ќе биде во 14:00 часот Ве молиме да се собереме во што поголем број.

1044753_599700176727335_891764474_n

По молитвите на светиот патрон наш Наум Охридски Чудотворец Господ,
да не помилува и спаси и да ни дари долговечен мир, милост, здравје и спасение.
АМИН!

Мало потсетување за летното кумство:

Св. Наум Охридски-Чудотворец 2009 год. КУМ беше Лазовски Димче
Св. Наум Охридски-Чудотворец 2010 год. КУМ беше Аврамоски Боге
Св. Наум Охридски-Чудотворец 2011 год. КУМОВИ беа Јакимовски Јонче и Мишко
Св. Наум Охридски-Чудотворец 2012 год. КУМ беше Стојаноски Стево
Св. Наум Охридски-Чудотворец 2013 год. Не се пријави никој за нов кум
Св. Наум Охридски-Чудотворец 2014 год. КУМ е МПЦО Свети Наум Охридски Виена

(ПОДАТОЦИТЕ ЗА КУМСТВОТО МОЖЕ НЕ СЕ 100% ТОЧНИ, ова е чисто информативно но во иднина ќе објавуваме точни детали кој кога и за што бил КУМ во МПЦО СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ ВИЕНА.)

Прослава на „Св.Кирил и Методиј“ во Виена

Share Button

Почитувани,
МПЦО „Св. Наум Охридски“ од Виена ве информира дека по повод престојниот празник „Св.Кирил и Методиј“ – Петок, 23.05.2014 год. во нашите простории ќе организираме прослава на која ќе имаме чест да не забавува познатиот естраден уметник,
CD-089_Petar-Necovski_2

Петар Нечовски

Покрај загарантираната забава, за љубителите на добрата кујна се погриживме да има покрај ладните појалоци и скара cо врвен скараџија.

Почеток на концертот 20 час.

Влез 10 ЕУР, за деца и младинци до 18 год. влезот е бесплатен.____________________________________________

† Сабота, 24.05.2014г. Св. Кирил и Методиј

(Божествена Литургија со почеток од 10:00 ч.)

Kiril_i_Metodij_od_Pobožje

По утринската литургија во дворот ќе се организира и пикник збогатен со скара.

– Мислиме и на љубителите на фудбалот за кој ќе се потрудиме да организираме пренос од финалето од лигата на шампиони, дуелот помеѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид !!!