Share Button

На 1 јануари 2014 година во просториите на црковната општина „Св. Наум Охридски“ Виена се одржа оснивачко собрание на македонските пензионери од градот Виена, на кое се донесе одлука за формирање на Здружение на пензионери во склоп на црковната општина каде и да биде нејзиното седиште. На собранието за претседател на здружението беше избран г-дин Борче Лозаноски и за негов заменик г-ѓа Вера Нанунческа. За секретар беше избран Миланче Наунчески а за благајник Стеван Дивјакоски. Собранието донесе статут за функционирање на здружението, како и програма за работа, исто така беа избрани и назначени Живко димоски како организатор на излетите и патувањата, и Ѓорги Димов органзаторRead More →

Share Button

Прием за фудбалерите на „Вардар-Виена“ во македонската Амбасада во Австрија – Клубот на македонските иселеници во Виена, „Вардар-Виена“, е победник на интернационалниот турнир во мал фудбал што се одржа деновиве, а на кој учествуваа екипи од Австрија, Словачка, Унгарија и Словенија. Од шест одиграни утакмици, Вардар-Виена оствари четири победи и два меча одигра нерешено со што го освои првото место на турнирот и победничкиот пехар. По повод овој голем спортски успех, во просториите на македонската амбасада во Виена, амбасадорот на Република Македонија во Австрија Василка Попоска Треневска вчера приреди прием за играчите и раководството на тимот и во таа прилика им го честиташе првото местоRead More →

Share Button

❋ ✤ ❋ ХРИСТОС СЕ РОДИ ❋ ✤ ❋ Со грејана ракија, оро и песна, Македонците во Виена ги прославија Бадник и Божик. 06 јануари кога СВЕТАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА го прославува празникот – БАДНИК, во нашата МПЦО Свети Наум Охридски во Виена се служеше Свечена Боженствена Литургија, чинот кој најповеќе го израдува свештеникот како и одборниците, беше преполнетата црква со верници! По завршувањето на Богослужбата верниците преминаа во црковната сала каде беше припремена лецитација како и бадникови гранчиња и греана ракија. За прославата да биде уште повесела се погрижи и македонскиот естрадниот уметник ДУШКО ГЕОРГИЕВСКИ кој со семејството ја посети црковна општина во Виена иRead More →

Share Button

Македонците во Загреб ќе добијат Македонска Православна Црква! Македонската Православна Црковната Општина „Св.Наум Охридски“ од Виена на 11-ти Октомври со почеток во 20:00 часот ќе организира хуманитарен концерт за изградба на црквата „Св. Злата Мегленска“ – Загреб. На овој концерт свој придонес ќе дадаат и македонските групи Сесија Бенд од Р. Македонија и Балканика Бенд од Р. Словенија. На овој концерт исто така ќе имаме и делегација од Загреб која ќе ја предводи претседателката на УО на МПЦО „Св. Злата Мегленска“ – Загреб, Г-ѓа Јулијана Кениг. Воедно Ве покануваме што помасовно да се собереме на овој концерт, за и уште еднаш да ја подадеме својатаRead More →

Share Button

Почитувани, По повод Патронот на МПЦО Свети Наум Охридски Виена срдечно Ве покануваме сите заедно да го обележиме и прославиме одој голем ден. † Среда,02.07.2014 год. ќе се служи – Празнична Вечерна 19.00 часот По службарата од 20:00 часот заедничка посна вечера за сите верници , која ќе биде припремена од МПЦО Свети Наум Охридски Виена. † Четрвток, 03.07.2014 год. Св. Наум Охридски-Чудотворец – Света Божествена Литургија со почеток од 09:00 часот Според традицијата ќе се крши погачата од кумот каде и воедно се пријавува доброволно новиот кандидат за летен кум за наредната 2015 год. и потоа заеднички ручек со сите верници, кој оваа годинаRead More →

Share Button

Почитувани, МПЦО „Св. Наум Охридски“ од Виена ве информира дека по повод престојниот празник „Св.Кирил и Методиј“ – Петок, 23.05.2014 год. во нашите простории ќе организираме прослава на која ќе имаме чест да не забавува познатиот естраден уметник, Петар Нечовски Покрај загарантираната забава, за љубителите на добрата кујна се погриживме да има покрај ладните појалоци и скара cо врвен скараџија. Почеток на концертот 20 час. Влез 10 ЕУР, за деца и младинци до 18 год. влезот е бесплатен. ____________________________________________ † Сабота, 24.05.2014г. Св. Кирил и Методиј (Божествена Литургија со почеток од 10:00 ч.) По утринската литургија во дворот ќе се организира и пикник збогатен соRead More →