Share Button

Недела 23-ти фебруари со почеток од 10:30 часот, беше отслужена СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА на која чиноначалствуваше Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Господин Пимен, каде што и воедно беа осветени и двете ново пристигнати икони во нашиот црковен храм. Годишното изборно собрание започна во 12:30 часот на кое беа присутни 150-на членови. Претседателот г-дин Димче Лазовски го отвори собранието и ги поздрави сите присутните меѓу кој беа Митрополит Европски Господин Пимен и Македонскиот амбасадор во Австрија, д-р Ѓорѓи Филипов кој исто така ги поздрави сите присутни на собранието. За претседател на работното раководство на собранието беше избран Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Господин Пимен, како оверувачи беа предложениRead More →

Share Button

. Почитувани браќа и сестри Верници! Ве известуваме дека во НЕДЕЛА 23.02.2014 12:00ч ќе се одржи годишното членско изборно собрание на нашата црковна општина! – Црковниот управен одбор (ЦУО) ве повикува сите вас – заинтересирани, симпатизери на МПЦ, верници, целокупното членство – редовните членови заедно со почесните и со добротворните членови! – Нашите заеднички обврски како Македонци во дијаспората најдобро си ги знаеме, а тоа се достоинствено представување на нашето духовно, културно, опшествено и историско наследство на нашата татковина Р. Македонија! – Секој од нас може да придонесе нешто во исполнувањето на тие заеднички обврски! – Секој од нас може да помогне нашата црковна општинаRead More →

Share Button

☻ ☺ ПО 3 ПАТ МАСКЕНБАЛ! ツ ッ ㋡ ⓂⒶⓈⓀⒺⓃⒷⒶⓁ ➁ⓞ➀➃ ㋡ На 01.03.2014 со почеток во 15 часот во просториите на мпцо Св.Наум Охридски Виена – Siemensstrasse 26, се организира МАСКЕНБАЛ за големи и мали. (татковци, мајки, чичковци, тетки, вујковци, вујни, дедовци и баби ајде сите да се маскираме заедно со нашите МИЛИ дечиња.) Програма:♪♫♪ Музика за сите возрасти на кој сите заедно ќе играме, многу заеднички игри за дечињата, натпреварување за награди, и на крај сите заедно ќе ја избереме најубавата МАСКА на маскенбалот. За дечињата ќе има крофни и многу други слатки работи како и богата домашна трпеза за возрасните. ВЛЕЗОТ ЕRead More →

Share Button

Хуманитарна акција во Виена наменета за домовите на деца без родители во Македонија! Македонската православна црковна општина „Свети Наум Охридски“ Виена, во соработка со ТОНИ ТРАВЕЛ, организираат хуманитарна акција за собирање на облека, обувки и играчки или покуќнина, кои ќе бидат подарени во домови на деца без родители и социјално загрозени семејства. За оваа хуманитарна акција во просторите на црковната општина ќе има обезбедено соодветно место за собирање на стварите. Воедно ве замолуваме секој еден од вас кој сака да биде хуман еве права прилика да се придружите и вие на оваа хуманитарна акција. Како и каде да го сторите тоа!? Алиштата треба да бидатRead More →

Share Button

Богослужби во ДЕКЕМВРИ 2013 † Недела, 01.12.2013г. – Св.мч-ци Платон,Роман и Варул – Света Божествена Литургија 10.30 часот † Вторник, 03.12.2013г. – Претпр.на Воведение;Препод.Григориј Декаполит – празнична Вечерна 19 часот † Среда ,04.12.2013г. – Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста – Света Божествена Литургија 10.30 часот † Сабота, 07.12.2013г. – Св.Екатерина и Меркуриј – Воскресна (неделна) – Вечерна 19 часот † Недела, 08.12.2013г. – Св.Климент Охридски Чудотворец – Света Божествена Литургија 10.30 часот † Недела, 15.12.2013г. – 25-та по Педесетница – Света Божествена Литургија 10.30 часот † Среда, 18.12.2013г. – Преподобен Нектариј Битолски; Св.Сава Осветен – Празнична Вечерна 19.00 часот † Четврток, 19.12.2013г. – Св.Read More →

Share Button

ЗА ПРВ ПАТ ГРУПАТА МИЛЕНИУМ ВО ВИЕНА! МКЗ ”Св. Наум Охридски” Ве кани да повелите на одлична и незаборавна забава и сите заедно да го прославиме денот на народното востание во Македонија 11 Октомври 1941 година. ПЕТОК, 11.10.13 год со почеток од 20 часот, Влез: 10,- со гратис пијалок. ЗАБАВАТА е загарантирана!Read More →