◦.¸¸.◦ † ВЕЛИГДЕН 2015 ◦.¸¸. ◦

Share Button

.
Почитувани верници, драги Браќа и Сестри возљубени во Бога!

Сакаме да Ве информираме за велигденските активности во нашата црковна општина – ве молиме оваа информација да ја споделите со сите ваши пријатели!

Нашите врати се отворени за секого кој што доаѓа со добра намера во срцето и сака заедно со нас да ги слави православните празници, кој што сака заедно со нас да се помоли на Бога, кој што сака заедно со нас да ја негува македонската култура, кој што сака заедно со нас да ја изгради и развива македонската општина во Виена и заедно со нас да придонесе за развитокот на македонските општини низ цела Австрија!

† ВЕЛИГДЕН 2015

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден – Воскресението Христово!

Ве покануваме сите вас да ја збогатите Велигденската прослава со вашето ценето присуство! Да ја ислушаме достојно Светата Воскресна Литургија и во еден глас да го повикаме радосното „Христос Воскресе!“.

 • Со голема радост исто така го очекуваме со нас од Велики Четврток со нас да биде и нашиот Владика, Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Господин Пимен!
 • Распоред на Велигденските Богослужби:

  Четврток, 09.04.2015,
  *Велики Четврток: од 10:00 час. Света Божествена Литургија
  – 19:00 час. Света Богослужба, со читање на 12 страдални евангелија со изнесување на Св. Крст – Распјатие од Светиот Олтар

  Петок, 10.04.2015,
  * Велики Петок: од 10:00 час. Царски Часови со Вечерна Богослужба и изнесување на Св. Плаштаница
  – Преку целиот ден црквата ќе биде отворена за да можеме да се поклониме.

  – од 19:00 час. Света Богослужба, Оплакување со литија околу црквата со Св. Плаштаница и Погребение Христово.

  Сабота, 11.04.2015,
  * Велика Сабота: од 23:00 час. Полноќна Велигденска Богослужба со литија околу црквата и света Литургија за Велигден – Христово Воскресение!

  Недела, 12.04.2015,
  * ВЕЛИГДЕН: од 10:00 час. Света Архиерејска Литургија, Второ Воскресение со СВЕТА ПРИЧЕСТ

 • После Богослужбата се продолжува со музичка програма и заеднички пикник со скара.
 • Понеделник, 13.04.2015,
  * ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО ВЕЛИГДЕН – ВТОР ДЕН од 10:00 час. Света Божествена Литургија

  Недела, 19.04.2015,
  *ТОМИНА(Недела на св. ап. Тома) Упокоение на Свети Методиј Солунски од 10:00 час. Света Божествена Литургија

 • По повод ВЕЛИГДЕН во Недела 12.04.2015 г. со почеток од 13:00 час.,
  МПЦО „Св.Наум Охридски“ Виена ќе организира и ВЕЛИГДЕНСКА ПРОСЛАВА.
 • • Чест ќе имаме да не забавува групата „Дади Бенд“ заедно со ОЛИВЕР ЛОЗАНОСКИ.

  11077423_10153135346791215_970553375_n

  За повеќе информации Отец Валентин ќе е достапен на моб.: 0680/2260404

  2

  АНЕТА И ГРУПА МОЛИКА ВО ВИЕНА

  Share Button

  Почитувани, пријатна чест и посебно задоволство ни е да Ве поканиме на одлична и незаборавна забава со македонската Витни Хјустон, пејачката Анета Мицевска и групата „Молика“!!!

  ПЕТОК, 17.04.20015 год. со почеток од 20 часот

  aneta

  > Влез: 15,- <

  Картите за седење се пуштени во продажба и се нумерирани во ограничен број, се продаваат во просторите на МПЦО „Свети Наум Охридски“ Виена на Siemenststrasse 26, 1210 Wien

  п.с. КУПЕТЕ НАВРЕМЕ КАРТИ И РАЗЕРВИРАЈТЕ СИ МЕСТО!

  11050121_795397930540558_7935097312511551436_n

  Информации и резервации:

  Љупчо Д. +43 (0)676828810000

  Златко Н. +43 (0)6763475992

  Роберт П. +43 (0)676879935078

  Тодорова сабота и Недела на Православие

  Share Button

  Почитувани Верници нека Ви се лесни Постите,
  сакаме да ве информираме дека Отецот Валентин ќе служи Богослужби во САБОТА и НЕДЕЛА со почеток од 10:00 часот.

  Сабота,28.02.2015 г. – ТОДОРОВА САБОТА,
  28 февруари е првата сабота од светата Четириесетница на Великиот пост која е посветена на споменот на свети Теодор Тирон и преславното чудо со коливото – варена пченица, по тој повод ќе се отслужи Света Божествена Литургија во црквата “Св. Наум Охридски„ во Виена со почеток во 10:00 часот.

  1

  Недела, 01.03.2015 г. -НЕДЕЛА НА ПРАВОСЛАВИЕ,
  првата недела од Великиот Пост е посветена на православната победа или издигнувањето на светите и чесни икони во судирот против иконоборците.

  2

  „Иконите беа непристојно исфрлени; Се радувам гледајќи го враќањето на нивното пристојно почитување“.
  1 март НЕДЕЛА НА ПРАВОСЛАВИЕТО, во црквата во Виена
  ќе се отслужи Света Василиева Литургија со почеток во 10:00ч.
  Со вера и надеж во Христа.

  Од 12:00 час. – ГОДИШНО ЧЛЕНСКО СОБРАНИЕ !!!

  Со почит,
  ЦУО на МПЦО „Св.Наум Охридски“ Виена

  ГОДИШНО ЧЛЕНСКО СОБРАНИЕ 2015

  Share Button

  ПОКАНА ЗА ГОДИШНО ЧЛЕНСКО СОБРАНИЕ!


  logo mpco

  Почитувани браќа и сестри Верници!

  Ве информираме дека во НЕДЕЛА 01.03.2015 12:00ч ќе се одржи годишно членско собрание на нашате црковна општина и ве молиме оваа информација да ја пренесите до сите ваши пријатели!

  Нашите врати се отворени за секого кој што доаѓа со добра намера во срцето и сака заедно со нас да ги слави православните празници, кој што сака заедно со нас да се помоли на Бога, кој што сака заедно со нас да ја негува македонската култура, кој што сака заедно со нас да ја изгради и развива македонската општина во Виена и заедно со нас да придонесе за развитокот на македонските општини низ цела Австрија!

  – Во прилог ви доставуваме и пристапница – доколку веќе сте потпишале и предале пристапница, може да ја преземете за ворасните членови на вашето семејство или да ја дадете на вашите пријатели.

  >>> ПРЕЗЕТЕМЕ ЈА ПРИСТАПНИЦАТА ТУКА! < <<

  • Црковниот управен одбор (ЦУО) ве повикува сите вас – верници, заинтересирани и симпатизери на МПЦ и целокупното членство – редовните членови заедно со почесните и со добротворните членови!

  • Нашите заеднички обврски како Македонци во дијаспората најдобро си ги знаеме – достоинствено представување на нашето духовно, културно, опшествено и историско наследство на нашата татковина!

  • Секој од нас може да придонесе нешто во исполнувањето на тие заеднички обврски!

  • Секој од нас може да помогне нашата македонска православна црква да опстои развива и во Австрија!

  • Досегашната дадена помош била и секогаш ќе биде признаена и врежана засекогаш во нашата општинска историја! Ве повикуваме сите вас, кои што сте придонесле веќе многу за развојот на нашата општина, да продолжите по тој пат!

  • А вас, кои што не сте можеле досега, ве охрабруваме да почнете активно и редовно да ја поддржувате општината!

  Појаснувања:
  Кој има право да присуствува на годишното членско собрание?
  Секој македонец и секој симпатизер на МПЦ-ОА има право да присуствува, да дава предлози и активно да се вклучи во дискусиите.
  Кој има право да гласа за дадените предлози на годишното членско собрание?
  Секој возрасен кој се наоѓа на списокот на донатори има гласачко право. За да си го оствари своето право лицето треба да е лично присутно.
  Кој може да биде избран за член на одбор
  [Контролен Одбор (КО), Советодавен Одбор (СО) и Црковен Управен Одбор (ЦУО)] или член на секција (оддел на црковната општина)? Секој возрасен кој се наоѓа на списокот на донатори, со редовно членство (потпишана пристапница) и што почнал со уплата на парохијалот пред најмалку 2 месеци.

  24

  ДНЕВЕН РЕД

  (со благослов од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски Г. Пимен)

  Општо правило: секое обраќање на раководството ограничено на 5мин; секое прашање од членовите и секој одговор на раководството ограничени на 2мин; максимално уште едно под-прашање.

  1) Отворање од страна на претседателот на ЦУО Љупчо ДОМАЗЕТОВСКИ

  2) Молитва и благослов од присутниот свештеник

  3) Избор и потврдување на работното претседателство

  4) Извештај на председателот за работењето на ЦУО во сегашниот мандат

  5) Извештај од страна на благајникот на ЦУО Борис КИСЕЛОСКИ за финансиската состојба

  6) Извештај од страна на секретарот на ЦУО Златко НИКОЛОВСКИ за административните дејности и комуникацијата

  7) Извештај од страна на КО (контролниот одбор)

  8) Извештај од страна на СО (советодавниот одбор, „Судот На Честта“)

  9) Отворена дискусија за сегашната состојба (Раководството одговара на прашањата од присутните)

  10) Пријавување на нови членови на трите одбори и нивно потврдување

  Пријавените кандидати се прифатени и потврдени од страна на собранието ако нема приговор од редовните членови со право на глас! Ако има приговор против некое пријавено лице ќе следи гласање.

  11) Пријавување на заинтересирани за формирање на следните секции

  1 „Образование“ неделно црковно училиште, семинари, јазични курсеви, итн.
  2 „Црковен Хор“ негување на црковното пеење
  3 „Младина“ активности и забави насочен на деца и младите до 17г., екскурзии, итн.
  4 „Театар“ драмски претстави, филмски претстави, читање на македонски приказни и дела
  5 „Солидарност“ помагателни акции за исклучително загрозени лица и семејства во општината
  6 „Жени“ градинарство, рачни изработки, круг посветен на женски прашања, итн.
  7 „Рекреација“ спортски активности, круг посветен на здрав живот, планинарство, итн.
  8 „Хуманост“ хуманитарни акции, помош за други црковни општини во Европската епархија

  12) Отворена дискусија за развој на МПЦО Св Наум Охридски – Виена
  Раководството ги прима и коментира предлозите од страна на присутните.

  13) Полагање заклетва на потврдените членови на трите одбори и секциите

  Во прилог Ви го доставуваме и писмото кое беше пратено до сите наши членови:

  pokana za godisno clensko sobranie 2015-page-001

  pokana za godisno clensko sobranie 2015-page-002

  >>> ПРЕЗЕТЕМЕ ГО ПИСМОТО ВО (PDF) ТУКА! < <<

  >>> ПРЕЗЕТЕМЕ ЈА ПРИСТАПНИЦАТА (PDF) ТУКА! < <<


  НАПОМЕНА: СИТЕ ВИЕ КОЈ ЖИВЕЕТЕ И РАБОТИТЕ ВО АВСТРИЈА А НЕ ДОБИВАТЕ ИНФОРМАЦИИ ОД НАС(ПИСМА,СМС ПОРАКИ),ВЕ ЗАМОЛУВАМЕ ВАШИТЕ ПОДАТОЦИ ДА НИ ГИ ДОСТАВИТЕ НА НАШИОТ Е-МАИЛ: MPCO@NAUMOHRIDSKI.AT

  (име,презиме адреса и бр.телефон)

  Прослава „8ми Март“ 2015

  Share Button

  По повод интернационалниот ден на жената „8ми Март“, во сабота на 7-ми Март 2015 год. во салата на МПЦО „Св.Наум Охридски“ Виена голем концерт и забава со македонската естрадна ѕвезда шармантниот КИРИЛ МИТОСКИ!

  10955076_10203462528225822_1583760462_o

  Се надеваме дека и оваа година најдовме соодветен уметник за оваа традиционална вечер и ве покануваме заеднички да им оддадеме почит на жената и таа вечер да помини во духот на рамноправноста.

  Покрај загарантираната забава, за љубителите на добрата кујна се погриживме да има покрај ладните појалоци и скара cо врвни скараџии.

  Почеток на концертот 20 час.

  Влез 10 ЕУР. за младинци од 12 до 17г. влез ЕУР 5,-. за деца до 11г. влезот е бесплатен!


  * ♫ ツ МАСКЕНБАЛ 2015 ツ ♫ *

  Share Button

  ЈуПиИи…! ПО ЧЕТВРТИ ПАТ ッ

  narren-0062 ♥♥♥ narren-0062 ♥♥♥ narren-0062

  ♫ МАСКЕНБАЛ ЗА ГОЛЕМИ И МАЛИ ♫

  ok1

  ㋡ ⓂⒶⓈⓀⒺⓃⒷⒶⓁ ㋡

  14.02.2015 во 16 час.

  Игрaње, пеење, смеење и дружење со детски песнички.

  Заеднички игри, натпреварување за награди,
  богата мини томбола, и на крај сите заедно ќе ја избереме
  најубавата МАСКА на маскенбалот.

  За дечињата ќе има КРОФНИ и многу други слатки работи како
  и богата домашна трпеза за возрасните.

  Маскенбалот ќе се одржи во просториите на
  МПЦО „Св.Наум Охридски“ на Siemensstrasse 26, 1210 Wien.
  * ВЛЕЗОТ за сите маскирани е БЕСПЛАТЕН
  * Немаскирани 5,- еур. *

  clowngeh

  clowngeh