Добре дојдовте на инфо страната од МПЦО Свети Наум Охридски Виена, оваа веб страница е изработена за подобра информираност на сите македонци кој живеат и работат во Република Австрија

Македонските интернационалци го напуштија Матерзбург

Македонските интернационалци го напуштија Матерзбург

Share Button

Македонските фудбалски интернационалци Илчо Наумовски и Гоце Седлоски го напуштија Матерзбург. Фудбалскиот колектив по долги години минати во најсилната фудбалска лига во Австрија во инфаркт завршница го загуби прволигашкиот статус.

Наумоски дојде во Матерзбург во 2005 година, а за зелените одигра 242 натпреври постигнвајќи 55 гола. Сезонава четири пати се запиша во листата на стрелците.

Рерпезентативецот со најголем број настапи во македонскиот дрес, Гоце Седлоски во изминатите седум години беше член на австрискиот клуб, прво како фудбалер, а потоа и како асистент во стручниот штаб.

Comments are closed.
Сите написи се користат само за информирање. Преземање, нивно користење и реемитување се можни со договор на администраторот