Menu

Месец: м.г

Апр 30
2013

Програма за 20 годишнината

Share Button

САБОТА, 01.06.2013 siemensstrasse 26, 1210 Wien 09:00ч Св. Литургија на која ќе чиноначалствува Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Г. Пимен заедно со другите свештени лица 11:30чСвечен собир салата, поздравување на гостите и заеднички ручек Концерт на Танец Längenfeldgasse 13-15, 1120 Wien 19:30ч Влез во салата 20:00ч Почеток на културните представи: Настап на КУД „МАКЕДОНКА” — Виена […]

Апр 22
2013

…::: † В Е Л И Г Д Е Н † :::…

Share Button

† В Е Л И Г Д Е Н 2013 година Почитувани Верници, возљубени во господа! Во пресрет ни доаѓа најголемиот христијански празник Велигден – Воскресението Христово! По тој повод ни доаѓа свештено лице од Р. Македонија од Понеделник 22.04.2013, кој ќе биде со нас до 15.07.2013 година. Во тој период црквата на Siemensstrasse 26, […]

Апр 15
2013

Einladung TANEC aus Skopje

Share Button

Einladung: “TANEC” aus Skopje und KUD “MAKEDONKA” aus Wien LIVE auf der Bühne am 1.Juni.2013.

Апр 12
2013

ВЛЕЗНИЦИ ЗА ТАНЕЦ

Share Button

КУПИТЕ И РЕЗРВИРАЈТЕ ВЛЕЗНИЦИ ЗА КОНЦЕРТОТ НА ТАНЕЦ Влезниците за концертот можете да ги купите преку www.oeticket.com и на касите во: * ERSTE BANK * VOLKSBANK * LIBRO * MEDIAMARKT * NIEDERMEYER * RAIFFEISEN * SATURN и во сите трафики кој имаат систем: Trafik Plus Исто така влезниците се продаваат и во просторите на МПЦО […]

Апр 11
2013

Концерт на ТАНЕЦ во Виена

Share Button

Македонскиот државен ансамбл за народни игри и песни ТАНЕЦ од Скопје, ќе гостуваат во Виена! Сабота, 1-ви јуни 2013 организација на МПЦО Свети Наум Охридски и КУД Македонка од Виена. Почитувани љубители на македонскиот фолклор, Конечно нашата долгогодишна заедничка желба ќе стане реалност. Конечно ќе затрепери македонското срце во 7/8, а очите и душата ќе […]

Апр 10
2013

Недела, 14-ти април Света Василиева Литургија

Share Button

Драги Верници сакаме да ве информираме дека во Недела, 14-ти Април со почеток од 10 часот (Недела на Св. Јован Лествичник), ќе има Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Господин Пимен