Share Button

ЦУО – ЦРКОВЕН УПРАВЕН ОДБОР Претседател ДОМАЗАТОВСКИ Љупчо Подпретседател ДИШЛИЕВСКИ Спасе Секретар ПЕТРЕСКИ Роберт Благајник КИСЕЛОСКИ Борис Заменик Благајник ДИШЛИЕСКИ Љупчо ЧЛЕНОВИ НА УПРАВНИОТ ОДБОР Парохиски свештеник – Отец ТАШКОВСКИ Валентин Почесен претседатели – ЛАЗОВСКИ Димче АВРАМОСКИ Богоја БЕЛЕСКА Олгица ТРТПОСКИ Николче ИЛИЌ Тони НИКОЛОСКИ Златко ЈАНКОВ Цветан ЈАКИМОВСКИ Јонче КАЈМАКОСКА Ружа КРСТЕВКА Снеже КОВАЧКИ Ице МИТЕВСКИ Дејан МИТАНОВСКИ Александар МИТРЕВСКИ Живко ПЕЦЕВА Елизабета СТАНОЕВСКИ Ѓорѓи ТАНЕВ Ѓорѓи КО – КОНТРОЛЕН ОДБОР ЧЛЕНОВИ ЃОРЕСКИ Јоне ЈАКИМОСКИ Мишко ЛЕВКОВСКА Антоанета СО – СОВЕТОДАВЕН ОДБОР („СУД НА ЧЕСТТА“) ЧЛЕНОВИ АНТЕВСКИ Чедо КИСЕЛОСКА Роза НАЈДОСКИ ГоранRead More →

Share Button

. Почитувани браќа и сестри Верници! Срдечно Ве известуваме дека во НЕДЕЛА 21.02.2016 од 12:00ч ќе се одржи годишното членско изборно собрание на нашата црковна општина! Денот ќе започне со СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА од 10:00 часот – на која ќе чиноначалствува Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Господин Пимен. • Црковниот управен одбор (ЦУО) срдечно Ве повикува сите Вас – верници, симпатизери на МПЦ и целокупното членство – редовните членови заедно со почесните и со добротворните членови! • Нашите заеднички обврски како Македонци во дијаспората најдобро си ги знаеме – достоинствено претставување на нашето духовно, културно, општествено и историско наследство на нашата татковина! • Секој од насRead More →

Share Button

Почитувани пријатели, срдечно Ве покануваме во сабота, 10.10.2014 год. од 19:00 час. на одлична и незаборавна забава, сите заедно да го прославиме денот на народното востание во Македонија 11 Октомври 1941 година. Оваа прослава ќе биде посебна бидејќи ќе имаме чест да не забавуваат наши тројца познати естрадени уметници, ° Фолк-пејачката Адријана Ацевска – Кеш ° Фолк-пејачот Благоја Груевски ° Кралот на ромската музика, , виртуозот на саксофон Ферус Мустафов и добро позантиот Да-Ди Бенд Покрај загарантираната забава, за љубителите на добрата кујна ќе се погриживме да има покрај ладните појалоци и скара cо врвни скараџии. ►►► Каде: – Siemenststrasse 26, 1210 Wien ►►► Кога:Read More →

Share Button

. Почитувани верници, драги Браќа и Сестри возљубени во Бога! Сакаме да Ве информираме за велигденските активности во нашата црковна општина – ве молиме оваа информација да ја споделите со сите ваши пријатели! Нашите врати се отворени за секого кој што доаѓа со добра намера во срцето и сака заедно со нас да ги слави православните празници, кој што сака заедно со нас да се помоли на Бога, кој што сака заедно со нас да ја негува македонската култура, кој што сака заедно со нас да ја изгради и развива македонската општина во Виена и заедно со нас да придонесе за развитокот на македонските општиниRead More →

Share Button

Почитувани, пријатна чест и посебно задоволство ни е да Ве поканиме на одлична и незаборавна забава со македонската Витни Хјустон, пејачката Анета Мицевска и групата „Молика“!!! ПЕТОК, 17.04.20015 год. со почеток од 20 часот > Влез: 15,- < Картите за седење се пуштени во продажба и се нумерирани во ограничен број, се продаваат во просторите на МПЦО „Свети Наум Охридски“ Виена на Siemenststrasse 26, 1210 Wien п.с. КУПЕТЕ НАВРЕМЕ КАРТИ И РАЗЕРВИРАЈТЕ СИ МЕСТО! Информации и резервации: Љупчо Д. +43 (0)676828810000 Златко Н. +43 (0)6763475992 Роберт П. +43 (0)676879935078Read More →

Share Button

Почитувани Верници нека Ви се лесни Постите, сакаме да ве информираме дека Отецот Валентин ќе служи Богослужби во САБОТА и НЕДЕЛА со почеток од 10:00 часот. – Сабота,28.02.2015 г. – ТОДОРОВА САБОТА, 28 февруари е првата сабота од светата Четириесетница на Великиот пост која е посветена на споменот на свети Теодор Тирон и преславното чудо со коливото – варена пченица, по тој повод ќе се отслужи Света Божествена Литургија во црквата “Св. Наум Охридски„ во Виена со почеток во 10:00 часот. – Недела, 01.03.2015 г. -НЕДЕЛА НА ПРАВОСЛАВИЕ, првата недела од Великиот Пост е посветена на православната победа или издигнувањето на светите и чесни икониRead More →