♥ ☯ ❀ МАСКЕНБАЛ 2016 ❀ ☯ ♥

Share Button

ЈуПиИи уште една детска манифестација!ッ

narren-0062 ♥♥♥ narren-0062 ♥♥♥ narren-0062

♫ МАСКЕНБАЛ ЗА ГОЛЕМИ И МАЛИ ♫

10910_294263620701524_385986619_n

㋡ ⓂⒶⓈⓀⒺⓃⒷⒶⓁ ㋡

Недела,13.03.2016 почеток од 13:00 час.

☛ Прочка под маска, ден на кој секој може да биде што сака 🙂

♥ Игрaње, пеење, смеење и дружење со детски песнички.

♥ На наше задоволство на овој маскембал ќе имаме гости од ЛИНЦ кој ќе не се престават со македонски ора.

Воглавно маскембал ќе помине во знакот на натпреварување со заеднички друштвени игри, за на крај сите заедно да ја избереме најубавата МАСКА на маскенбалот.

♥ За дечињата ќе има КРОФНИ, и многу други слатки работи како и богата домашна трпеза (закуски) за возрасните припремени од нашите домаќинки.

Маскенбалот ќе се одржи во просториите на
МПЦО „Св.Наум Охридски“ на Siemensstrasse 26, 1210 Wien.

* ВЛЕЗОТ е БЕСПЛАТЕН! *

(татковци, мајки, чичковци, тетки, вујковци, вујни, дедовци и баби ајде сите да се маскираме заедно со нашите МИЛИ дечиња.)

clowngeh

clowngehДетскиот Културен Центар „КАРПОШ“ од Скопје во нашата црковна општина

Share Button

Сабота, 19.10.2013г. на наше големо задоволство гости ќе ни бидат еднo од најдобрите македонски друштва,
ДЕТСКИОТ КУЛТУРЕН ЦЕНТАР „КАРПОШ“ од Скопје и нашата играорна група КУД МАКЕДОНКА заедно со звуците на гајдата, тапанот ора и песни!


logo konc

ОД 18:00 ЧАС. ПРИСТИГАЊЕ НА ГОСТИТЕ И ПОЧЕТОК НА МУЗИЧКАТА ВЕЧЕР СО НАСТАП НА КУД МАКЕДОНКА ОД ВИЕНА!
ПО НАСТАПОТ НА КУД МАКЕДОНКА ЗАЕДНИЧКА ВЕЧЕРА.
20 ЧАСОТ НАСТАП НА ДКЦ „КАРПОШ“ ОД СКОПЈЕ.

Влез: Симболични 5 € + пијалок! (до 18 год. влезот е слободен)Во нашите простории на: Siemensstrasse 26, 1210 Wien


Концертот на Танец задоволство но и поттик за понатамошна соработка

Share Button

“Тешкото“, Тресеница“ “Беломорски рис“ “Драчевка“ беа само мал дел од репретоарот со кој македонскиот национален амсамбл “Танец“ се престави во Виена. Најголемиот македонски амбасадар настапи за прв пат во австриската престолнина и тоа по повод 20 годинишнината од формирањето на Македонската културна заедница во Виена. Задоволство од настапот беше обострано, како кај македонската експедиција така и кај македонските исленици.

– За мене беше голема чест и радост што настапивме во Виена по повод одбележувањето на овој јубилеј. Танец, македонската гордост, македонскиот амбасадор направи еден прекрасен концерт. За разлика од минатите концерти, на кои свиревме за странска публика, во Виена атакот беше удрен на македонскиот мелос – рече директорот на Ансамблот, Зоран Џорлев.

Договорите за гостувањето на “Танец“ во Виена траеа скоро цела година, а целиот проект беше реализиран на огромно задоволство на македонците во Австрија.

– Гостувањето на Танец беше голем предизвик, со кој ние како црковна општина и културна заедница преку “Танец (орото и песната) успеавме не само на македонската публика, туку и на австрсиската да ја преставиме македонската култура и традиција. – истакна Роберт Петрески од МКЗ Виена.

Џорлев од Виена заминува со одлични впечатоци, приемот во македонската културна заедница традиционалната македонска гостопримливост но и воодушевен што друштвото “Македонка“ продолжува да ја негува македонската традиција.

– Сите овие луѓе живеат за да се сретнат и да земат дел од родната гртука. Ние ја носиме Македонија , но и да не забораваме дека во ова време со иценираниот проблем кој всушност и не е наш проблем, ние секаде каде и да настапуваме, настапуваме под името национален ансамбл од Македонија. Она што посебно ме воодушеви се КУД Македонка, кои одлично се преставијa, а она што “Танец“ го направи во салата сигурно дека ке биде поттик за сите понатаму да ја продолжат македонската традиција. Jас сум човек кој сум поминал и сито и решето, мојата кариера ја жртвувам да направм нешто за овој ансамбл кој го подржува државата, кој го подржуваат македонците ширум светот.– потенцираше Џорлев.


Од Македонската културна заедница велат дека организацијата на концертот на “Танец“ ќе биде дополнителен мотив да продолжат во истата насока организирајќи концерти и средби со останати македонски ансамбли ширум Европа.

– Тоа го организираме неколку години наназад, покрај нашата играорна група “Куд Македонка“ покануваме и организираме прослави со други играорни групи од Македонија, Австрија и соседните држави. Се надеваме дека така ќе продолжиме и во иднина – рече Петрески.

Танец ќе “танцува“ и низ Македонија.
Летово ќе имаме низа концерти низ Македонија, сакаме да не види и нашата македонска публика, прво треба нашиот народ во родната земја добро да не запознаа за да потоа се преставиме пред светската јавност. Танец летово го очекуваат серија настапи Скопско лето, културните лета низ Македонија, Отварање на Балкански фестивал во Охрид на 6 јули, потоа настап на 2 август во Крушево.

М.П.

“МПЦО Св. Наум Охридски“ денес на МТВ

Share Button

Репортажата која Македонската телевизија ја снимаше во Виена како и концертот на Танец по повод 20 годишниот јубилеј на “МПЦО Свети Наум Охридски – Виена“ ќе се емитува денес од 17.40 минути на МРТ 1 и МРТ сат.

Репрзизата со почеток 13 часот ќе биде емитувана во Недела само на МРТ сателитскиот канал.


Повелете во Недела по утринската Литургија, на еден мал пикник каде исто така ќе има и скара и ладни пијалоци, сите заедно во просторите на МПЦО Св. Наум Охридски, да ја гледаме емисијата посветена за нашиот 20 годишен јубилеј.

Признание од амбасадата на Република Македонија во Република Австрија

Share Button

ПРОСТУМ И СО ОВАЦИИ, ВИЕНА МУ ОДДАДЕ ПРИЗНАНИЕ НА „ТАНЕЦ“. ПРВИОТ ГОЛЕМ НАСТАП НА КУД „МАКЕДОНКА“ ГИ ОСВОИ СИМПАТИИТЕ НА ПУБЛИКАТА

Првото гостување на националниот македонски ансамбл „Танец“ во Виена претставуваше досега незабележана промоција на македонскиот фолклор во Австрија. Аплаудираа над 500те присутни, од членовите на КУД „Македонка“ во Виена, кои под водство на претседателката, д-р Бети Хохштегер и кореографија на Александар Арабаџиев настапија како пред-изведувачи, па се до амбасадори, почесни конзули, црковни великодостојници и пратеници од австрискиот Парламент.

Повод за гостувањето на „Танец“ беше 20 годишнината од основањето на МПЦ „Св. Наум Охридски“ и „Македонското културно друштво“ во Виена. Во прославата беше вклучена и манифестација во просториите на „Македонската културна заедница“, главен организатор на гостувањето на „Танец“ и на останатите настани поврзани со одбележувањето на јубилејот. За настанокот на МКД говореше претседателот на МКЗ и на МПЦ, Димче Лазовски.
Присутните ги поздрави во име на претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и МНР, Никола Попоски, амбасадорот на РМ во Виена, д-р Ѓорѓи Филипов.
Пред почетокот на манифестацијата се оддржа свечена литургија на која чиноначалствуваше Г. Пимен, Митрополит на Европската епархија на МПЦ, кој даде висока оценка за развојот на МПЦ Св. Наум Охридски“.
Амбасадата на РМ во Виена и благодари на МКЗ и МПЦО СВ. Наум Охридски за организацијата на манифестацијата.

Einladung TANEC aus Skopje

Share Button

Einladung: “TANEC” aus Skopje und KUD “MAKEDONKA” aus Wien LIVE auf der Bühne am 1.Juni.2013.