Share Button

ЦУО – ЦРКОВЕН УПРАВЕН ОДБОР Претседател ДОМАЗАТОВСКИ Љупчо Подпретседател ДИШЛИЕВСКИ Спасе Секретар ПЕТРЕСКИ Роберт Благајник КИСЕЛОСКИ Борис Заменик Благајник ДИШЛИЕСКИ Љупчо ЧЛЕНОВИ НА УПРАВНИОТ ОДБОР Парохиски свештеник – Отец ТАШКОВСКИ Валентин Почесен претседатели – ЛАЗОВСКИ Димче АВРАМОСКИ Богоја БЕЛЕСКА Олгица ТРТПОСКИ Николче ИЛИЌ Тони НИКОЛОСКИ Златко ЈАНКОВ Цветан ЈАКИМОВСКИ Јонче КАЈМАКОСКА Ружа КРСТЕВКА Снеже КОВАЧКИ Ице МИТЕВСКИ Дејан МИТАНОВСКИ Александар МИТРЕВСКИ Живко ПЕЦЕВА Елизабета СТАНОЕВСКИ Ѓорѓи ТАНЕВ Ѓорѓи КО – КОНТРОЛЕН ОДБОР ЧЛЕНОВИ ЃОРЕСКИ Јоне ЈАКИМОСКИ Мишко ЛЕВКОВСКА Антоанета СО – СОВЕТОДАВЕН ОДБОР („СУД НА ЧЕСТТА“) ЧЛЕНОВИ АНТЕВСКИ Чедо КИСЕЛОСКА Роза НАЈДОСКИ ГоранRead More →

Share Button

ЈуПиИи уште една детска манифестација!ッ ♥ ♥♥♥ ♥♥♥ ♥ ♫ МАСКЕНБАЛ ЗА ГОЛЕМИ И МАЛИ ♫ ㋡ ⓂⒶⓈⓀⒺⓃⒷⒶⓁ ㋡ Недела,13.03.2016 почеток од 13:00 час. ☛ Прочка под маска, ден на кој секој може да биде што сака 🙂 ♥ Игрaње, пеење, смеење и дружење со детски песнички. ♥ На наше задоволство на овој маскембал ќе имаме гости од ЛИНЦ кој ќе не се престават со македонски ора. Воглавно маскембал ќе помине во знакот на натпреварување со заеднички друштвени игри, за на крај сите заедно да ја избереме најубавата МАСКА на маскенбалот. ♥ За дечињата ќе има КРОФНИ, и многу други слатки работи како и богатаRead More →

Share Button

▸По повод интернационалниот ден на жената „8ми Март“, во петок на 4-ти Март 2016 год. во салата на МПЦО „Св.Наум Охридски“ Виена ќе се организира голема забава со македонската естрадна ѕвезда шармантниот МАРЈАН КОЦЕВ! ▸ Се надеваме дека и оваа година најдовме соодветен уметник за оваа традиционална вечер и Ве покануваме заеднички да оддадеме почит на жената и оваа вечер да помини во духот на рамноправноста. ☛ Покрај загарантираната забава, за љубителите на добрата кујна се погриживме да има покрај ладните појалоци и скара cо врвни скараџии. Почеток на концертот е од 19:00 часот. ▸ Влез: 15,- Еур.(за млади од 12 до 17 год. 10,-Read More →

Share Button

. Почитувани браќа и сестри Верници! Срдечно Ве известуваме дека во НЕДЕЛА 21.02.2016 од 12:00ч ќе се одржи годишното членско изборно собрание на нашата црковна општина! Денот ќе започне со СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА од 10:00 часот – на која ќе чиноначалствува Негово Високопреосвештенство Митрополит Европски Господин Пимен. • Црковниот управен одбор (ЦУО) срдечно Ве повикува сите Вас – верници, симпатизери на МПЦ и целокупното членство – редовните членови заедно со почесните и со добротворните членови! • Нашите заеднички обврски како Македонци во дијаспората најдобро си ги знаеме – достоинствено претставување на нашето духовно, културно, општествено и историско наследство на нашата татковина! • Секој од насRead More →

Share Button

Почитувани, пријатна чест и посебно задоволство ни е да Ве поканиме на уште една одлична и незаборавна забава. ● Овојпат ќе се забавуваме со македонската Витни Хјустон, единствената Анета Мицевска и момчињата од групата „Молика“!!! ▸▸▸ ПЕТОК, 12.02.2016 год. ◂◂◂ ♪♩♫ почеток од 19:00 часот > Влез: 15,- Еур.< ☻(за млади од 12 до 17 год. 10,-Еур.) Картите за седење се нумерирани и во ограничен број, се резервираат и продаваат во просторите на МПЦО „Свети Наум Охридски“ Виена на Siemenststrasse 26, 1210 Wien. п.с. КУПЕТЕ НАВРЕМЕ КАРТИ И РАЗЕРВИРАЈТЕ СИ МЕСТО! ☛ Информации и резервации: Роберт П. ☏ +43 (0)676/4926733 ☏ 0676/879935078 Со почит, ЦУОRead More →

Share Button

Почитувани пријатели, срдечно Ве покануваме во сабота, 10.10.2014 год. од 19:00 час. на одлична и незаборавна забава, сите заедно да го прославиме денот на народното востание во Македонија 11 Октомври 1941 година. Оваа прослава ќе биде посебна бидејќи ќе имаме чест да не забавуваат наши тројца познати естрадени уметници, ° Фолк-пејачката Адријана Ацевска – Кеш ° Фолк-пејачот Благоја Груевски ° Кралот на ромската музика, , виртуозот на саксофон Ферус Мустафов и добро позантиот Да-Ди Бенд Покрај загарантираната забава, за љубителите на добрата кујна ќе се погриживме да има покрај ладните појалоци и скара cо врвни скараџии. ►►► Каде: – Siemenststrasse 26, 1210 Wien ►►► Кога:Read More →